BAYRAM BALKAN TURU

Bayram BALKAN TURU

01/07-10/07  ve 09/09-18/09

 

1.Gün Sofya

23:00 Merkez büromuz önünden  hareket ile Mecidiyeköy ve Bakırköy buluşma noktalarından diğer misafirlerimizi de alarak yola devam. Kapıkule sınır kapısını kullanılarak Bulgaristan’a keyifli bir  gece yolculuğu. Sabah saatlerinde Sofya’ya varış. Merkezi 3 yıldızlı Hemus oteline yerleşme. Otelimizde yorgunluğumuzu attıktan sonra  rehberimiz ile birlikte gerçekleştireceğimiz Sofya şehir turumuzda; St. Nedelya kilisesi, Rotonda Kilisesi, Rus Kilise’si, AyaSofya Kilise’si, Aleksander  Nevski Katedrali, Başbakanlık ve Parlamento binaları, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.Gün Belgrad

Sabah kahvaltısı sonrası hareket ile Avrupa'nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad'a devam. Belgrad'a varışımıza müteakip canlılığın ve hareketliliğin sembolü Avrupa'nın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda Türk döneminin muhteşem oyma tavanları ile süslü Eski Saray, Bin yıl anıtı, Sava Nehri'nin Tuna'ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmet'in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni Sultan Süleyman'a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgrad Kalesi, Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa'nın türbesi, Bayraklı Camii, Semendre Kalesi görülecek yerler arasındadır. Vereceğimiz serbest zamanın ardından  otelimize yerleşme  ve geceleme.

3.Gün Saraybosna

Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra Saraybosna'ya hareket. Varışımıza müteakip iki asır boyunca Balkanlar'ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya - Macaristan Veliahtı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı yer olarak ünlenmiş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar'ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna'da rehberimiz eşliğinde şehir turumuz. Tur esnasında : Saraybosnanın meşhur Başçarşısını, Hüsrev Bey  camii ve külliyesini tarihi Osmanlı Hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, ve Ferhadiye Camileri, 1914'te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinin cereyan ettiği Savaşta yaşanan kanlı Pazar saldırısını, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında yapılan batı tarzı binalarını görebileceksiniz. şehir turumuz sonrası otelimize yerleşme. Dileyen misafirlerimiz extra düzenlenecek Bosna folklor gösterileri eşliğinde, Boşnak böreği ve daha pek çok yöresel yemek tadabilecekleri Bosna Gecesinde katılıp Bosna müziğin eşliğinde keyifli bir gece geçirebilirler.(Katılım 45 Eurodur.)

4.Gün MOSTAR Dubrovnik

Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra Mostar’a hareket, Tarihi Mostar köprüsü ile ünlü eski Mostar şehrini, Bosna tarihinin en eski başkentlerinden biri olan Blagaj kasabasındaki Alperenler Tekkesini, ve Neretva nehri üzerinde  kurulmuş olan 16. yy dan kalma Türk köyü olan Pociteli rehberimiz eşliğinde gezdikten  sonra; Eski Yugoslavya'yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili'ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan'a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, Eski adı Ragusa olan, Adriyatik'in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik'e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Rektör Sarayı, ünlü şair Gundulic'in Heykeli, tarihi Onofrio Çeşmesi  ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerler arasında. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Turumuzun ardından otele yerleşme ve yürüyerek çok rahat gezebileceğiniz, doyamayacağınız bu güzel yarımada şehirde serbest zaman. Konaklama otelimizde.

5.Gün Çarşamba   Kotor & Budva

Sabah erken kahvaltımızın ardından Dubrovnik’te yapacağımız extra tekne gezimizin ardından,2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa'nın resmi olarak tanınan en genç devleti Montenegro’ ya (Karadağ) geçiyoruz. Adriyatik Sahili'ndeki ola?anüstü manzaralı yollardan geçerek Kotor Körfezi'nin içinde yer alan Kotor'a varış. Kotor'da Eski şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden sonra özellikle ünlülerin rağbet ettikleri, bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan adasını görüyor ve Budva'ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski şehir ve Kaleyi gezdikten sonra otelimize varış ve konaklama.

6.Gün Perşembe Ohrid

Budva’dan hareketle Arnavutluk’tan transit geçiş. Panoramik Tiran turu. Durres’te öğle yemeği. Elbasan üzerinden Ohrid’e geçiş. Otelimize yerleştikten sonra Ohrid şehir turumuza başlıyoruz. Yürüyerek yapılacak olan bu güzel tur esnasında; Çarşı,Ayasofya Kilisesi,Antik Tiyatro,imaret Camii (şu anda Plaoğnik Kilisesi) ve Extra olarak yapılacak tekne turu dahilinde de Ohrid Kalesi görülecek yerler arasındadır. Dileyen misafirlerimiz,extra düzenlenecek, Makedon gecesinde folklor gösterileri eşliğinde keyifli bir gece geçirebilirler. (Katılım 45 Eurodur.)

7.Gün Cuma Üsküp

Sabah kahvaltısından sonra Ohrid’den Makedonların Tetovo olarak adlandırdığı Kalkandelen’e doğru hareket ediyoruz. Kısa bir yolculuktan sonra Kalkandelen’deki tarihi Harabati Baba Tekkesi ve ünlü Alaca camiisini ziyaret edip Üsküp’e geçiyoruz.. Üsküp’e varışımızın ardından  önce Üsküp şehir turumuzu yapıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Tarihi Üsküp şehrini oluşturan; Üsküp kalesi, Mustafa Paşa Camii, Türk Çarşısı, İsa Bey camii, Sultan Murat Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Tarihi Taş Köprünün yanısıra, Makedonların yaşadığı ve son birkaç yıl içerisinde yapılmış olan Büyük İskender ve onun babası 2. Filip’in heykellerinin bulunduğu, hayranlık uyandıran yeni çalışmaları ile Üsküp’ün yeni yüzü göreceğimiz yerler arasındadır. Konaklama ve akşam yemeği Continental otelde.

8.Gün Cumartesi Selanik

Sabah kahvaltısı sonrası hareket ile Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik. Selanik’e varış sonrası yapılacak olan panoramik şehir turunda görülecek yerler arasında Ag.Dimitrios Kilisesi (Kasımiye camii), Atatürk’ün evi, Kordon boyu, Fuar Alanı, Döner Kule, Selanik Kalesi,  Rotonda (Hüsrev bey camii), imparator Galerius takı,  panoramik Bedesten-Alaca imaret camii-Bey Hamamı ve  Tsimsiki-Egnatia-Ermou caddeleri görüldükten sonra kişisel aktiviteler için serbest zaman. Şehir turu sonrası otelimize yerleşme. Akşam arzu eden misafirlerimiz için güzel bir buzuki müziği ve sirtaki eşliğinde alınacak ekstra Yunan Tavernası.(Üsküp-Selanik 270 km)

9.Gün  Pazar İstanbul

Sabah kahvaltı sonrası Kavala’ya devam.  Kavala turundan sonra öğle yemeği serbest. Yemek sonrası İstanbul’a hareket. Gece geç saatlerde Istanbul’a varış ve turumuzun sonu. (Selanik-İstanbul 600 km.)

Tur ücreti: Odada kişi başı: 699 euro

*** Döviz olarak verilen turlarımızın fiyatları ödeme yapılan günkü merkez bankası döviz satış kurundan TL'ye çevrilir.

Fiyata Dahil olan servis ve hizmetler;

-          8  gece 3* superior ve 4* otellerde 8 sabah kahvaltısı ve programdaki 2 akşam  yemeği dahil  konaklama,

-          2012 ve üzeri modelde özel otobüs ile seyahat,

-          Profesyonel rehberlik ve refakat,

-          Programda yazılı olan şehir turlar,

-          Zorunlu seyahat sigortası,

-          KDV dahildir.

Fiyata dahil olmayan servis ve hizmetler;

-          Programda yazılı olmayan tüm öğle ve akşam yemekleri,

-          Otellerde yapılan extra harcamalar,

-          Yemeklerde alınan her türlü alkollü ve su dahil alkolsüz içecekler,

-          Telefon görüşmeleri,

-          Kişisel bahşişler,

-          Yurt dışı çıkış fonu 15 TL,

-          Program dışı düzenlenecek extra turlar,

-          Hükümetler tarafından konabilecek yeni vergiler ve harçlar,

-          Yunanistan vize harcı 120 euro

-          Otobüs sürücüleri ve rehberler için kişi başı günlük 1 euro veya 2,5 TL  bahşiş.

  • Oturma planı kayıt sırasına göre yapılacağından tüm yolcular seyahati belirlenen koltuğunda tamamlayacaktır.
  • Gezinin gerçekleşebilmesi için en az 35 ve üzerindeki kişi ile hareket edilebilecektir.

 

Yurt dışı turları genel şartlar

Program belirlenen tarihler arasında programa uygun olarak yapılacaktır.

Yolcu yoğunluğuna bağlı olarak acenta tarih veya gün değişikliği yapma hakkına sahip ve tek yetkilidir. Ulaştırma Bakanlığının tamimine göre grupların hareket edebilmesi için yolcu sayısı 35 kişi ve üzeri olmalıdır.

Satın alınan Tur ile ilgili Yunanistan vizesi Yunanistan Başkonsolosluğunun uygulamasına göre Tamgör Turizm tarafından alınacaktır. Vize ücreti Yunanistan için 120 euro karşılığı TL’dir.

Yeşil Pasaport sahiplerine vize gerekmemekte olup T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğin 12. maddesine uygun, zorunlu seyahat sigortası Tamgör Turizm tarafından poliçelendirilecektir. Müşterinin kendi yaptırdığı sigortalar kabul edilmemektedir. Zorunlu seyahat sigortası 65 yaşa kadar 10 euro karşılığı TL'dir. 65 yaş üstü sigorta farklılık gösterir. Yeşil pasaport sahipleri zorunlu sigorta için 10 euro karşılığı TL olarak Tamgör Turizm'e ödeyeceklerdir.

Kalınacak otel merkezi konumda ve aksi belirtilmedikçe 3 ve 4 yıldızlıdır. Acenta uygun görmesi halinde aynı kategoride otel değişikliği yapabilir.

Selanik’te DÜŞLER SOKAĞI adlı tavernadaki akşam yemeği-canlı müzik-limitli içkiden oluşan extra tur fiyatı 45 €’dur. Gelebilecek vergi artışları aynen yansıtılacaktır.

Vizesi konsolosluk tarafından kabul edilen veya kabul edilmeyen veya red edilen vizelerin harçları ve sigorta bedelleri Konsolosluk banka hesabına yatırıldığı için iade edilememektedir.

Gümrük giriş-çıkışlarında tek yetkili gümrük polisi olup yolcuların Yunanistan’a kabulüne veya reddine yetkilidir.

2002 yılı ve öncesinde alınan eski pasaportlara vize verilmemektedir. Bu pasaportlar yeni tip pasaportlar ile yenilenmelidir.

Vize talepleri konsolosluğa acentamız tarafından liste ile bildirilmektedir. Başka konsolosluklar için istenen rezervasyon yazısı kesinlikle verilmemektedir.

Program, alınan pakete göre değişmekle birlikte aksi belirtilmedikçe sabah kahvaltıları fiyata dahildir. Diğer yemekler yolcular tarafından ödenecektir.

Pasaportunda daha önce KKTC giriş damgası olanlara Yunanistan vizesi verilmemektedir.

Hava muhalefetinden veya başka nedenlerden dolayı otelde zorunlu konaklama yapılırsa konaklama ücretleri yolcu tarafından otele yerinde ödenecektir

* Tek kişi konaklamak isteyen yolcular boş kalan yatak ücretini acentaya ayrıca ödeyecektir.

*2 yaşa kadar olan çocuklar geziye kabul edilmemektedir. 2-8 yaş arası çocuklar otellerde ücretsiz olup yol ücreti olarak belirlenen miktarı acentaya nakden ödeyeceklerdir.